Jacques Mayol, Homo Delphinus

Cytaty

„Niestety niemal wszyscy badacze przywiązani są do różnego rodzaju figur, kodów i symboli. Dlatego też w ich pojęciu komunikacja między członkami tego samego gatunku lub też pomiędzy różnymi gatunkami może opierać się jedynie na systemie, kodzie, języku. Nie zrozumieli jeszcze, że najbardziej ekspresywnym językiem jest język spojrzeń i serca, język czystej myśli, której nie da się opisać i którą można przekazać bez pośrednictwa tego prymitywnego i niepraktycznego narzędzia, jakim są słowa.”

„Nie chciałem powtarzać tych błędów ani w relacjach z Klaun, ani z żadnym innym delfinem, więc przez następne tygodnie, odrzuciwszy wszelkie systemy, struktury, kody, symbole i słowa, próbowałem zapomnieć o mojej nieelastycznej, ludzkiej naturze i wejść w harmonijny kontakt z Klaun na bardzo subtelnym , nieuchwytnym poziomie czystej myśli. Uznałem więc, że pierwsze, co muszę zrobić, to spędzić więcej czasu z Klaun w jej świecie. Pomyślałem: skoro natura chciała, by to cudowne stworzenie, które żyje na tym świecie od milionów lat, wróciło do swego pierwotnego żywiołu, to właśnie tam zapewne czuje się najlepiej. Muszę więc spotkać się z nim pod wodą, na bezdechu.”

„To ja chciałem uczyć się od niej. I rzeczywiście, uczyła mnie, jak utrzymywać coraz dłużej oddech bez użycia hiperwentylacji, jak pozwolić sobie na spokojne opadanie, jak dać unosić się kołysaniu wody, integrować się z nią całkowicie, powoli, bez wysiłku, z wielką oszczędnością ruchów i sił. Nauczyła mnie nurkować pod falami i zawsze zachowywać ostrożność. Nauczyła mnie, jak zachować się pod wodą, na bezdechu w sposób podobny do kotów na lądzie. Nade wszystko jednak nauczyła mnie śmiać się w środku.” s. 48

„My, ludzie, naprawdę wierzymy, że potrafimy myśleć na tym samym poziomie, co inne gatunki. Udajemy, że nie zdajemy sobie sprawy, iż sposób, w jaki odczuwają i w jaki żyją te stworzenia, różni się bardzo od naszego życia i odczuwania” s. 244.

Moje notatki z książki: